Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Rozwój mowy dziecka w wieku przedszkolnym (20.11.2022 r.)

Rozwój mowy dziecka w wieku przedszkolnym (20.11.2022 r.)

Mowa w dużej mierze wpływa na ogólny rozwój dziecka i jego osiagnięcia w nauce. Stanowi narzędzie w zdobywaniu informacji, pozwala na wyrażanie swoich opinii, myśli, odczuć. Ogromna rolę w procesie kształtowania mowy dziecka odgrywają rodzice i najbliższe otoczenie - to Oni są jego perwszymi nauczycielami mowy poprzez wspólne zabawy, czytanie książek, ich opowiadanie i śpiewanie piosenek. Rozwój mowy dziecka w wieku przedszkolnym jest bardzo zróznicowany, u wielu dzieci występuje oprócz wad wymowy, opóźniony rozwój mowy, niechęć do mówienia, zaburzenia słuchu fonematycznego, analizy i syntezy słuchowej. Występowanie tych zaburzeń ma istotny wpływ na przebieg procesu nauczania w okresie wczesnoszkolnym. 

Kiedy do logopedy? 

  • Jeżeli dziecko jest w przedziale wiekowym między 2 - 3 rokiem życia i używa tylko kilku pojedynczych słów, nie tworzy połaczeń dwuwyrazowych, nie nawiązuje kontaktu z otoczeniem lub jeżeli rozwój jego mowy budzi wątpliwości - należy zgłosić się do logopedy.
  • Jeżeli dziecko jest w przedziale wiekowym między 3 - 4 rokiem zycia i nie łączy wyrazów w zdania, mówi niechętnie, jest rozumiane wyłącznie przez osoby z najbliższego otoczenia, jeżeli nie pojawiają sie nowe formy gramatyczne i nowe słowa lub jeżeli dziecko mówi mniej i gorzej niż wcześniej , a w ogólnym rozwoju obserwuje się regres, należy niezwłocznie zgłosić się do logopedy.
  • Jeżeli dziecko jest w przedziale wiekowym między 4 - 5 rokiem życia i nie tworzy zdań, nie informuje o swoich potrzebach, nie rozpoznaje kolorów, nie zna poprawnych form najczęściej używanych wyrazów, bardzo często myli głoski, nie rozumie poleceń, niechętnie się komunikuje, jeżeli wymawia głoski z językiem między zębami, śpi z otwartą buzią, ma problemy z żuciem połykaniem - należy niezwłocznie udać sie do logopedy.
  • Jeżeli dziecko jest w przedziale wiekowym między 5 - 6 rokiem życia i nie tworzy zdań lub tworzy tylko zdania proste, nie opanowuje poprawnych konstrukcji gramatycznych, woli komunikować się za pomocą gestów, jeżeli wymawia niepoprawnie jakąkolwiek głoskę poza r, wsuwa język między zęby, ma wadę zgryzu, jeżeli zacina się przy mówieniu, powtarza syaby, jąka się - należy niezwłocznie udać się do logopedy. 

W galerii zdjęć pomocne przypominajki Hani Gaduły:

Data dodania: 2022-11-20 00:44:22
Data edycji: 2022-11-20 17:16:05
Ilość wyświetleń: 251
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej