08-110 Siedlce
Feliksa Hłasko 53
Wiosna, Wiosna….. ach to TY!!!:). Zadania domowe na dzień 20.03.2020r.
Kochani nasi, dzisiaj witamy nową porę roku- Wiosnę! Hip, hip, hurra!!!!
Z pewnością, tak jak i my, wyczekiwaliście na ten czas. Wielu z nas z utęsknieniem czeka na pierwszy dzień wiosny. Kiedy on dokładnie wypada? I dlaczego wiosna kalendarzowa nie przypada w tym samym terminie co wiosna astronomiczna? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości
Pierwszy dzień wiosny 2020 – kiedy wypada?
Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego. Jej rozpoczęcie to moment, w którym słońce przechodzi przez punkt Barana, czyli punkt przecięcia się ekliptyki z równikiem niebieskim. W 2020 roku przypada na piątek, 20 marca.
Najlepiej przez nas znana wiosna kalendarzowa ma stałą datę - 21 marca. W 2020 roku klasyczny pierwszy dzień wiosny będziemy obchodzić w sobotę.
Wiosna to niezwykła pora roku. Podczas niej przyroda zaczyna żyć na nowo. Trawa staje się zielona i pachnąca. Ziemia także zmienia swój zapach. Na łąkach oraz polanach kwitną pierwsze kwiaty. Stopniowo pojawiają się białe przebiśniegi, fioletowe przylaszczki czy jeszcze zielone, kiełkujące kwiaty. To dzięki nim wiosna to czas kolorów.
Drzewa pokrywają się zielonymi listkami. Widać pierwsze pączki, a także szare bazie, nazywane też kotkami. Nowe, młode listki mają także świeży zapach, który wyczuwalny jest tylko wiosną.
Pojawiają się także pierwsze zwierzęta. Jasnoniebieskie niebo pełne jest ptaków wracających do domu po srogiej zimie. Wśród białych chmur znaleźć można wiele bocianów. Biało - czarne ptaki z czerwonymi nogami są zwiastunem nadejścia wiosny.
Pojawiają się także pierwsze owady. Ziemie pełne są dżdżownic, ale i pracowite mrówki stają się widoczne. Słychać pierwszy brzęk much, a wraz z pierwszymi, oświetlającymi ziemię promieniami słońca, pojawiają się i pracowite pszczoły, jak i znane ze swojej złości osy. Koty leniwie wygrzewają się na słońcu, a i wśród okolicznych psów widać pewne poruszenie. Choć często zdarzają się deszcze, słoneczny krajobraz staje się normą. Z dnia na dzień widoczne jest coraz więcej roślin, które zdają się wzrastać każdej nocy.
Zadanie 1. Zapraszam do zapoznania się z treścią wiersza B. Szelągowskiej „Zabawa z wiosną”.
Ćwiczenia logopedyczne polegające na prezentowaniu prawidłowej artykulacji głoski „k”. Poćwiczcie razem z rodzicami.
Zadanie 2. Zapraszamy do obejrzenia filmiku oraz wspólnej zabawy tanecznej.
Kochani, a skoro wiosna, to nie może zabraknąć piosenki pt. „Gąsiennica Basi” . Zachęcam do obejrzenia filmu instruktażowego choreografii https://youtu.be/xFt7cB-O594
W załączniku można pobrać piosenkę z wokalem do wspólnej zabawy.
Zadanie 3. Przeczytajcie kochani opis wiosny. Zapraszam do narysowania „Pani Wiosny” według opisu.
Gdyby można porównać wiosnę do kobiety, miałaby ona długie, jasne włosy. Na głowie nosiłaby kapelusz ozdobiony kwiatami, a na nosie miała kilka piegów. Jej suknia byłaby w kolorze jasnej zieleni i sięgała aż do kostek. Wiosna w ręku trzymałaby bukiet z bazi, a towarzyszyłyby jej budzące się ze snu zwierzęta. Zarówno w przyrodzie, jak i w wyobraźni jest ona najpiękniejszą z pór roku. Można skorzystać z szablonu „Pani Wiosny” załączonego w załączniku.
Zadanie 4. Praca plastyczna „Kwiat jabłoni”.
Do wykonania pracy będzie nam potrzebne: butelka plastikowa po napoju, tacka bądź talerzyk na farbę, farba plakatowa w tubce w kolorze różu i brązu, kartka biała formatu A4.
Załączam ilustrację poglądową jak wykonać niniejszą pracę / w załączniku/.
Kochani, zachęcamy do wstawiania w komentarzach Waszych arcydzieł plastycznych.
Będzie nam bardzo miło przynajmniej w taki sposób Was zobaczyć.
Z racji, iż dzień wiosenny już jest dłuższy niż zimowy, to zachęcamy Was nasi mili do udziału w konkursie plastycznym ogłoszonym przez Hurtownię Zabawek „Benotti” w Siedlcach /plakat w załączniku/. Szersze informacje na stronie fejsbukowej hurtowni.
Na dziś to już wszystko. Pozdrawiamy!!!
08-110 Siedlce
Feliksa Hłasko 53